Попри гучну заяву, насправді «Слуга народу» не відмовлялася від держфінансування

Голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко наприкінці березня заявив, що політсила Зеленського відмовилася від держфінансування до кінця року. Однак це не відповідає дійсності – заява про відмову від бюджетних грошей не надходила в Національне агентство з питань запобігання корупції, в компетенції якого приймати рішення. Та й погодити таку відмову тільки на рік не дозволяє закон.

Про це пише у своєму розслідуванні Bihus.Info.

Як з’ясували журналісти, навіть протягом тижня після твердження Корнієнка, заява партії про відмову від держкоштів не надходила в НАЗК.

«Станом на 03.04.2020 року до Національного агентства від політичної партії «Слуга народу» заява про відмову від державного фінансування не надходила, тому жодних рішень щодо припинення державного фінансування політичної партії не приймалося», – повідомили Bihus.Info в Нацагентстві. НАЗК – орган, який за Законом «Про політичні партії в Україні», розглядає заяви про відмову від фінансування.

Крім того, подібна заява голови партії «Слуга народу» не може бути реалізована в рамках чинного законодавства. Принаймні у такому вигляді, як про це заявлено.

Відмовитись від фінансування тільки на один рік неможливо. За законом фінансування отримується на весь період – тобто від виборів до виборів. «Таким чином, у разі отримання Національним агентством відповідної заяви та прийняття ним відповідного рішення, Національне агентство підготує звернення до Міністерства фінансів України  про зменшення відповідного бюджетного призначення. Варто зауважити, що чинним законодавством не передбачено відмови від державного фінансування на певний період, а відтак наслідком вжиття Національним агентством вищезазначених дій є припинення державного фінансування партії не лише на один рік, а загалом на весь період такого фінансування».

Звісно, можна припустити, що партія вирішила не відмовлятися від отримання грошей, а після надходження спрямувати їх до Стабілізаційного фонду. Однак і ця благородна ідея не може бути втілена відповідно до законодавства, адже державне фінансування можна використати виключно на статутну діяльність політичних партій. Благодійність воно не є.

Більше того, держфінансування партій здійснюється щоквартально. Відповідно, на момент заяви Корнієнка у березні 2020-го, повної суми, передбаченої бюджетом на діяльність «Слуги народу» у 2020-му, на рахунках партії не було, отже, і переслати її до Стабфонду не могли.

За даними порталу публічних фінансів e-data, у першому кварталі 2020-го «Слузі народу» надійшло від НАЗК 35 мільйонів гривень на фінансування статутної діяльності. Інформації про подальші перерахування коштів з рахунків партії «Слуга народу» портал e-data не містить.

Нагадаємо, щоб стимулювати незалежність політичних партій від приватних донорів та впливу олігархів, з кінця 2016 року в Україні передбачено державне фінансування їхньої статутної діяльності. Гроші отримують партії, які на парламентських виборах подолали 5% бар’єр.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *